تماس با ما

02188953400 داخلي 3726 - 3727


نمابر

همراه: 09122824890 ایمیلpoultry@Ivo.ir

 


چاپ
ارسال به دوست

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان د امپزشکی کشور:

اجازه جابجایی و صادرات پولت واکسینه نشده را در آینده نخواهیم داد

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: اجازه جابجایی و صادرات پولت واکسینه نشده علیه آنفلوآنزای پرندگان را در آینده نخواهیم داد.

دکتر علی صفر ماکنعلی در مشهد و در جمع فعالان صنعت طیور تخمگذار استان و اعضای کمیته تخصصی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان افزود: برنامه های کنترلی و پیشگیرانه ما باعث شده تا تخم مرغ به عنوان ارزان ترین پروتئین به دست مردم برسد و این جای توجه ویژه دارد.

وی گفت: از ابعاد مختلف تولید آگاهی دارم و لذا دغدغه های تولید کنندگان برای ما به عنوان سازمان دامپزشکی مهم  است.

وی که با هدف توجیه برنامه واکسیناسیون علیه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مشهد حضور یافته است اعلام داشت: معتقدیم برای حمایت از تولید یک بسته حرفه ای و تخصصی و متناسب با واقعیت  داشته باشیم و اینکه اعلام کنیم یک فارم صنعتی با بیوسکوریتی بالا داریم و نیاز به واکسیناسیون علیه آنفلوانزای فوق حاد نداریم برداشت درستی نمی باشد.

ماکنعلی عنوان داشت: ما یک برنامه هدفمند پیشگیرانه واکسیناسیون داریم که لازم الاجراست و در ادامه با اشاره به برنامه های پیشگیرانه واکسیناسیون در کشورهای قزاقستان، روسیه و چین، واکسیناسیون را اجتناب ناپذیر دانست.

ماکنعلی ۴ مرحله عملیات کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شامل دانست و در تشریح آن فرآیند گزارش دهی بیماری را در حال حاضر در کشور عالی ارزیابی کرد و فرآیند تشخیص بیماری را نیز با وجود ۱۶ مرکز  تشخیص قابل قبول دانست.

وی معدوم سازی را به عنوان سومین مرحله دانست و گفت:  در تامین امکانات این بخش همواره دچار مشکل بودیم و در چهارمین بخش که مختومه سازی است نیز در حال حاضر دچار برخی مشکلات هستیم.

ماکنعلی گفت: اعتقاد داریم که برنامه کنترل ملی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برنامه جامعی است که می تواند در دانشگاه ها تدریس شود و البته آن را نقد کنند.

همچنین به گفته وی مقرر شد برنامه هدفمند پیشگیری از واکسیناسیون آنفلوآنزا در موج 99-98 از ابتدای مهرماه 98 عملیاتی شود.

  • کد خبر: ١٢٩٩٥٣/
  • ٠٨:٤٧ - 1398/02/28/
  • تعداد بازدید: 562
کلید واژه ها

نظرسنجی